Olejki eteryczne pozyskiwane z różnych roślin są używane przez ludzi od dawna. Są szeroko stosowane jako aromaty. Wysoka lotność w połączeniu z aktywnością chemiczną determinowała ich zapotrzebowanie na składniki preparatów stosowanych w kosmetologii oraz do produkcji perfum. Wykorzystywane są również w celach terapeutycznych i profilaktycznych.
Ze względu na zdolność wnikania w głąb skóry właściwej często wchodzą w skład różnych maseczek kosmetycznych. Ich stosowanie w czystej postaci nie jest praktykowane ze względu na zwiększoną aktywność chemiczną, która w tym przypadku może powodować poważne podrażnienia. Dlatego olejki eteryczne do skóry twarzy stosuje się tylko w postaci roztworów. Co więcej, podstawą roztworów nie jest woda, ponieważ nie rozpuszczają się w niej, ale różne oleje roślinne. Wyjątkiem są przypadki, w których konieczny jest punktowy wpływ na wady. Naturalne kremy mogą również pełnić rolę bazy.
Ważny! Nie dodawaj olejków eterycznych do gotowych kremów i innych kosmetyków. Faktem jest, że pełnią one rolę transportu do dostarczania innych składników roztworu w głąb skóry, dlatego ich stosowanie może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.
Kosmetyczne maseczki do twarzy z olejkami eterycznymi mogą być skuteczne dla każdego rodzaju skóry. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią kompozycję maski. Dlatego warto znać właściwości najczęściej stosowanych olejków.
Kompozycje do cery tłustej
Olejki z drzewa herbacianego, jodły, kamfory, rozmarynu i bergamotki dobrze działają na problematyczną skórę właściwą ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych. Ta lista nie jest ograniczona. Co więcej, należy zauważyć, że wiele z nich ma uniwersalny wpływ na różne typy skóry.
- Olejek z drzewa herbacianego dobrze sprawdził się w składzie maseczek stworzonych dla problematycznej skóry właściwej z zaburzoną funkcjonalnością gruczołów łojowych. Jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w walce z trądzikiem, wypryskami i innymi tego typu objawami zapalnymi.
- Podobne właściwości ma olejek jodłowy. Działa również na stany zapalne i ropnie problematycznej skóry właściwej o podwyższonym poziomie wydzieliny tłuszczowej. Dodatkowo działa odmładzająco na powierzchnię twarzy, wygładzając ją. Dlatego maseczki do twarzy z olejkami eterycznymi z jodły są często używane do tonizowania i odmładzania starzejącej się skóry.
- Olejek z białej kamfory ma właściwości antybakteryjne i jest z powodzeniem stosowany jako środek przeciwzapalny, wchodzący w skład różnych maseczek kosmetycznych. Takie maski są przydatne w przypadku trądziku, ropnych wysypek i innych stanów zapalnych, ponieważ pomagają normalizować pracę gruczołów łojowych i normalizują pocenie się problematycznej skóry właściwej. Mogą być również pomocne w rozjaśnianiu plam starczych i piegów.
- Olejek rozmarynowy, w zależności od składu, dzieli się na trzy rodzaje:
- Kamforo-borneol.
- Cineole.
- Werbenoniczny.
Wybierając typy preferowane w konkretnym przypadku, należy pamiętać, że maseczki zawierające typ kamforowo-borneolowy są bardziej przydatne w przypadku problematycznej, tłustej skóry właściwej podatnej na stany zapalne. W przypadku skóry suchej ze zwiększonym łuszczeniem, a także więdnącej i szorstkiej, bardziej odpowiedni jest typ werbenonu.
Oczywiście stosowanie takich masek normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmiękcza i wygładza powierzchnię twarzy, przywracając jej elastyczność. Jednocześnie pory są oczyszczane i zwężane. Wykazuje również wymierne działanie przeciwzapalne, dlatego jest szeroko stosowany w wielu chorobach skóry, od furunculosis i zapalenia skóry po trądzik.
Aplikacja do suchej skóry
Odpowiadając na pytanie, które olejki najlepiej działają na suchą skórę właściwą, należy przede wszystkim wymienić olejki z pomarańczy, mirry, drzewa sandałowego, róży i paczuli. Ich zastosowanie do nawilżania może z powodzeniem zastąpić drogie kremy. Jednak ich wpływ nie ogranicza się do wilgoci.
- Olejek pomarańczowy stosuje się do skóry suchej na etapie znacznego odwodnienia. Dobrze komponuje się z prawie wszystkimi bazowymi olejami roślinnymi, które mają działanie nawilżające. Maski, które go zawierają, dobrze sprawdzają się w przypadku blizn i blizn. Ponadto są w stanie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych naskórka, tym samym usuwając skutki trądziku różowatego. Pomaga również pozbyć się plam starczych.
- Olejek z mirry stosowany jest jako środek leczniczy i profilaktyczny dla bardzo suchej, spierzchniętej skóry. Jest w stanie szybko zatrzymać stany zapalne i zaczerwienienia suchej skóry, zmiękczając ją i przywracając jej elastyczność.
- Olejek z drzewa sandałowego dobrze sprawdza się w przypadku suchej, zwiotczałej skóry, która utraciła swój naturalny koloryt. Jest w stanie przywrócić elastyczność i naturalny koloryt suchej skórze, wygładzając drobne zmarszczki w kącikach oczu i ust. Skutecznie działa na przywrócenie równowagi wodnej suchej, odwodnionej skóry, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym. Może również wybielać skórę oraz rozjaśniać blizny i blizny.
- Olejek różany jest bardzo popularny ze względu na swoją wszechstronność. Nie tylko pomaga nawilżyć suchą skórę, ale również działa ściągająco, korygując owal twarzy i wygładzając drobne zmarszczki. Zmniejsza również nadwrażliwość naskórka i stymuluje metabolizm w tkankach komórkowych.
Aby napiąć skórę twarzy i pozbyć się jej suchości, zalecany jest olejek różany.
- Olejek paczulowy służy do naprawy suchej skóry i jej wygładzenia. Zwiększa działanie nawilżające bazowych olejów roślinnych, zapewniając ich penetrację w głąb skóry. Dzięki temu dochodzi do jakościowego nasycenia tkanki komórkowej składnikami odżywczymi.
Olejki eteryczne do odmładzania skóry
Olejki eteryczne do odmładzania twarzy najczęściej mają uniwersalne działanie i można je stosować do każdego rodzaju skóry. Zastanów się, które z nich najlepiej wpływają na odmłodzenie skóry.
- Olejek cytrynowy może odmłodzić skórę, niezależnie od jej rodzaju, spowalniając jej starzenie. Dodatkowo stabilizuje powstawanie wydzieliny tłuszczowej, zwęża i oczyszcza pory na powierzchni twarzy. Posiada również silne właściwości wybielające.
- Olejek pomarańczowy występuje w dwóch odmianach, ponieważ można go wytwarzać ze słodkich i gorzkich pomarańczy. Wytwarzany ze słodkiej pomarańczy stosowany jest głównie do skóry odwodnionej, szorstkiej i starzejącej się. Wytwarzany z gorzkiej pomarańczy, ze względu na zdolność normalizacji pracy gruczołów łojowych, jest częściej stosowany do skóry tłustej. Niezależnie od rodzaju, w równym stopniu wykazuje działanie przeciwzapalne i wybielające.
- Olejek ylang ylang ma również wszechstronne właściwości. Regeneruje i odmładza każdy rodzaj skóry. I nie mniej skutecznie wpływa na problematyczne obszary powierzchni twarzy, zwężając pory i przywracając normalny metabolizm. Dzięki temu jest często stosowany nie tylko w celu odmłodzenia, ale także wtedy, gdy konieczne jest pozbycie się trądziku i innych stanów zapalnych skóry.
Funkcje aplikacji
Ponieważ olejki eteryczne są substancjami aktywnymi chemicznie i biologicznie, podczas ich używania należy przestrzegać szeregu zasad:
- Nie należy pozwolić im dostać się do oczu. Jeśli nadal tak się dzieje, należy natychmiast przepłukać oczy ciepłą wodą.
- Po ich zastosowaniu dopuszczalne jest lekkie zaczerwienienie skóry. Jeśli jednak wiąże się to ze swędzeniem lub innymi nieprzyjemnymi reakcjami, należy zmienić skład lub upewnić się, że jego dawkowanie nie jest naruszone.
- Nie należy lekceważyć tego, jak aromat kompozycji wpływa na Twój zmysł węchu. Jeśli zapach jest dla Ciebie nieprzyjemny, lepiej go zastąpić, ponieważ skuteczne działanie kompozycji wynika między innymi z dobrego zdrowia.
- Z tego samego powodu musisz z góry wiedzieć, jak może to wpłynąć na ogólny ton. Tak więc przed pójściem spać nie należy stosować kompozycji zwiększającej aktywność organizmu. W ten sam sposób kompozycje o działaniu relaksującym nie są odpowiednie rano.